Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o "Registraci, evaluaci (hodnocení) a autorizaci (povolování) chemických látek". REACh vstoupil v platnost 1. června 2007 na základě nařízení z 18. prosince 2006 a týká se látek vyráběných v EU nebo do ní dovážených v množství větším než 1 tuna ročně, které musí být během 11 let postupně registrovány. Součástí tohoto nařízení jsou i požadavky na obsah a formu bezpečnostních listů.
Součástí nařízení REACh je i seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy SVHC (Substances of Very High Concern). Mezi látky vzbuzující mimořádné obavy mohou být zařazeny chemikálie, které jsou karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci (CMR) klasifikované v kategorii 1 nebo 2, dále pak látky perzistentní, bioakumulativní a toxické (PBT) nebo vysoce perzistentní a vysoce bioakumulativní (vPvB) podle kritérií přílohy XIII nařízení REACH nebo látky identifikované na základě vědeckých poznatků jako látky, které mají vážné účinky na člověka nebo životní prostředí na stejné úrovni obav, jako látky uvedené výše (např. látky narušující endokrinní činnost). Tento seznam je otevřený a nové látky jsou na něj přidávány podle aktuálního zvyšování vědeckého povědomí. Zařazení látek na seznam je prvním krokem v procesu autorizace podle směrnice REACH, Evropská agentura pro chemické látky bude hodnotit zdravotní a ekologická rizika každé látky a prověří, zde je možné ji nahradit bezpečnější. Výsledkem procesu bude autorizace, které může být zachování stávajícího použití, jeho omezení nebo dokonce úplný zákaz výroby a dovozu do Evropské unie.
V současné době jsou všechny chemické látky a látky obsažené v přípravcích obchodované naší společností registrovány nebo předregistrovány. Přechod do režimu REACh a jeho správné aplikování bylo ve společnosti Biesterfeld dozorováno a certifikováno společností TÜV Rheinland (certifikát REACHapproved).
Označování chemických látek a přípravků se doposud řídilo evropskými směrnicemi 67/548/EHS a 1999/45/ES, které jsou prosazovány národním zákonem daného členského státu EU ("Chemický zákon"). Štítky chemikálií označovaných podle této legislativy obsahují mj. R a S věty, které informují o rizicích (R=risk) a bezpečném nakládání (S=safety) a dále symboly nebezpečnosti (černý symbol v oranžovém čtverci). Vzhldem k tomu, že označování chemikálií dle této směrnice bylo závazné pouze pro členské státy EU, docházelo často ke komplikacím v převodu klasifikace a označení chemikálií dovážených z jiných teritorií (např. systém HAZMAT používaný v USA).
Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemikálií (GHS) je systém Organizace spojených národů pro identifikaci nebezpečných chemikálií a pro informování uživatelů o těchto nebezpečích prostřednictvím symbolů a vět na štítcích obalů a prostřednictvím bezpečnostních listů. Evropský parlament a Rada přijaly dne 16. prosince 2008 Nařízení č. 1272/2008 o "klasifikaci, označování a balení látek a směsí" (tzv. Nařízení CLP), které slaďuje stávající legislativu Evropské unie se systémem GHS. Nařízení by mělo zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí i volný pohyb chemických látek a směsí mezi zeměmi, které doposud používají rozdílné systémy označování. Systém zavádí nový název skupiny chemických přípravků - nově směsi, označení chemické látky pro chemická individua zůstává zachován.Štítky chemikálií označovaných podle CLP obsahují mj. H a P věty, které informují o nebezpečnosti (H=hazard) a preventivních opatřeních (P=precaution) a dále symboly nebezpečnosti (černý symbol v bílém čtverci postaveném na špici s červeným lemováním), nově se uvádí také tzv. signální slovo "Nebezpečí" pro látky nebezpečné, nebo slovo "Varování" pro kategorie s nižší úrovní nebezpečnosti.
Po dobu přechodného období je možno používat starý i novy systém souběžně, a to následovně:
pro látky: od 1. prosince 2010 se látky označují podle nového systému klasifikace a značení, přičemž v listech bezpečnostních údajů se bude uvádět současně s novým systémem i starý systém. Štítky obsahují informace pouze podle nového systémupro směsi: do 1. června 2015 je možnost výběru jednoho ze dvou systémů. Pokud je vybrán nový systém, označení se musí vypracovat v souladu s tímto systémem, přičemž v listě bezpečnostních údajů budou uvedeny obě klasifikace.
Od 1. června 2015 se staré značení podle směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES (podle "Chemického zákona") přestává používat pro všechny chemikálie a kompletně se přechází na systém GHS a na trh budou dodávány chemické látky a směsi značené pouze podle CLP.
Společnost Biesterfeld Silcom, jako distributor, obsah bezpečnostních listů, klasifikaci i značení přejímá z podkladů dodaných výrobcem. Materiály proto dodáváme následovně:
· chemické látky jsou označené podle nového systému CLP · chemické směsi jsou označené podle směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES aplikovaných Chemickým zákonem; pouze v případě, že výrobce již používá označení podle CLP, označujeme materiály taktéž dle CLP
Do 1.června 2015 je značení směsí podle starého systému umožněno a naše společnost nemůže směsi svévolně značit dle CLP bez podkladů dodaných od výrobce.
Evropská směrnice č. 2002/95/ES o "Omezení užívání některých nebezpečných látek v elektronických a elektrických zařízeních", vydané 27. ledna 2003 a upravené 18. srpna 2005. Cílem je omezit používání šesti ve směrnici označených látek (Kadmium-Cd, Rtuť-Hg, Olovo-Pb, šestimocný chróm Cr6+, polybromované bifenyly-PBB, polybromované difenylethery-PBDE) při výrobě elektrického a elektronického zařízení, které se ve velkých množstvích dostává na skládky, a tím přispět k ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Omezení se proto netýká průmyslových, telekomunikačních, zdravotnických, vědeckých atd. zařízení s dlouhou životností, která se vyrábějí v malých množstvích a u nichž lze předpokládat, že neskončí na skládce.
Materiály, které dodáváme pro aplikace v elektronice a elektrotechnice, požadavkům směrnice RoHS v plném rozsahu odpovídají.
All rights seserved (c) BiSi